Šta uraditi kada zaposlenik ima problem vezan za upotrebu droge
Zašto bi poslodavci trebali voditi računa o zavisnosti na radnom mjestu?
Opojne droge predstavljaju značajan problem u poslovnom okruženju i postaju sve veća briga za poslodavce. Suprotno onome što veliki broj ljudi misli, većina osoba koje imaju problem sa drogom je zaposlena.
Neka od pitanja o kojima bi bilo dobro razmisliti su:
- Da li osoblje zna kako se ponašati ako zaposleni dođe na posao pod uticajem droge?
- Da li rukovodioci firme znaju kako da se nose sa zaposlenim koji navodno konzumira droge ili je postao zavisan?
- Da li su vam potrebna posebna pravila za zaposlene?
Da bi prikupili što više informacija i dobili odgovore na neka od pitanja koje imate:
- Sprovedite anketu – da bi saznali šta zaposleni znaju o uticaju droga na zdravlje ili sigurnost; kakvo je njihovo razumijevanje ograničenja vezano za droge u vašoj kompaniji.
- Provjerite informacije koje imate vezano za odsustva s posla, bolovanja, produktivnost, nedavne evidencije i disciplinske probleme, kako bi utvrdili da li konzumacija droga potencijalno utiče na vaše poslovanje.
- Identifikujte potencijalne uzroke problema. Uslovi rada bi mogli biti faktor povezan sa razvojem zavisnosti kod zaposlenika.
Slaba produktivnost na radu kod zaposlenih može biti i posljedica lošeg donošenja odluka kao i usporenih reakcija uslijed konzumiranja droge. Njihovo ponašanje takođe može štetno uticati na odnose sa kolegama, narušavajući timski duh i moral. Produktivnost često trpi što se ogleda u lošim uslugama dok greške mogu dovesti do povreda i nesreća. To može uticati na povjerenje potrošača i može potencijalno oštetiti imidž kompanije i odnose s klijentima.
Uticaj na radno mjesto:
- Odsustvo i bolest
- Prividna prisutost – prezenteizam (kontinuiran rad prekovremeno iako nije potrebno zbog straha od gubitka posla i neadekvatno obavljanje posla)
- Smanjena produktivnost
- Neprikladno ponašanje što utiče na moral zaposlenika
- Povrede i nesreće, uključujući nesreće sa fatalnim ishodima
Vaša uloga kao menadžera ili supervizora:
- nije da dajete dijagnozu ili da savjetujete, čak je i neetično u takvom odnosu moći da se upuštate u ovakvu vrstu pomoći
- unutar svoje kompanije imajte listu resursa koji pružaju intervencije korisnicima droga koju možete ponuditi zaposleniku
- slušanje nije isto što i savjetovanje – budite otvoreni za to da vam zaposleni objasni svoju situaciju i perspektivu, ali nemojte se upuštati u savjetovanje vezano za njegov/njen lični život
- od vas se očekuje da zajedno radite na rješenjima koji im omogućavaju da budu produktivni zaposlenici
- od vas se ne očekuje da riješite probleme zaposlenih sami – zapravo je puno učinkovitije da ih pustite da sami razmisle o njihovim rješenjima i mjerljivim ciljevima
- možda će vam trebati puno strpljenja u procesu pomaganja zaposlenom sa problemom zavisnosti – nađite podršku koja vam je potrebna tako da se možete nositi s cijelom situacijom
- budite fokusirani na ciljeve izvedbe/učinkovitosti zaposlenog – prije nego na diskusiju o karakteru ili ličnosti (ovo je ključno da li bili efikasan menadžer/rukovodioc)
Kako se odnositi prema zaposleniku koji ima problem zavisnosti:
- Razgovarajte sa zaposlenim o posljedicama ponašanja na poslu kao i problemima učinkovitosti na radnom mjestu.
- Napišite jasna i mjerljiva očekivanja od zaposlenika vezano za posao.
- Budite sigurni da zaposlenik razumije ta očekivanja – objasnite više puta ako je potrebno.
- Potražite pravni savjet ako se neprikladna ponašanja nastave i ako razmatrate mogućnost otpuštanja s posla.
- Budite svjesni da se ne radi o vama niti o poštovanju koje zaposlenik ima prema vama. Radi se o problemu koji vaš zaposlenik ima sa drogom i o vašoj potrebi za produktivnim zaposlenikom.
- Ostanite smireni i oduprite se tome da držite predavanje ili da se ponašate zaštitnički. Držite se problema koji su vezani za radno mjesto i toga što trebate i očekujete od zaposlenika.
- Izbjegavajte upotebu ponižavajućih riječi i izraza, kao što su: narkoman, narkos, stoner, džanki, hašišar i td. Koristite termin „osoba koja upotrebljava drogu“ ili „osoba koja ima problema uzrokovanih upotrebom droge“.
- Trudite se da vidite osobu iza problematike zavisnosti
Ostanite čvrsti u vezi ciljeva vezanih za učinkovitost zaposlenika na radnom mjestu. Uvijek se držite pitanja učinkovitosti a ne diskusije o karakteru ili ličnosti.
Razvijte politiku i pravila firme vezano za upotrebu droge na radnom mjestu. Radite na podizanju svjesnosti o uticaju droge, tako što ćete nove zaposlenike odmah na početku upoznati sa pravilima, a možete organizovati i dodatni trening za sve zaposlene. Kroz takvu dostupnost informacija, ohrabrujete svoje zaposlenike i da više obraćaju pažnje na ponašanje izvan radnog vremena. Rukovodioci timova i supervizori takođe treba da znaju kako da prepoznaju znake upotrebe droge, koje su vrste droge dostupne i kakav uticaj imaju na posao (uključujući uticaj na druge zaposlenike), šta da rade ako sumnjaju da neko ima problem te kakve posljedice ima nereagovanje u takvim situacijama.
Nemojte ignorisati problem. Djelovanje kako bi prevenirali probleme može uštediti dosta vremena i često je učinkovitije od čekanja dok problem postane tako veliki da se ne može ignorisati. Dosta osoba vrati kontrolu nad svojim životima i vrate se na učinkovito obavljanje posla. U konačnici, cilj poslodavca trebao bi biti da pomogne zaposleniku zavisnom o drogi da dobije pomoć koju treba kako bi bio što zdraviji i produktivniji. Ohrabrujte zaposlenike da potraže pomoć te da uđu u proces oporavka, a na njima je da to prihvate i uključe se u sam proces.
Ako ste uvidjeli da zaposlenik u vašoj firmi treba podršku zbog zloubotrebe droga, nemojte čekati, nazovite nas danas i zakažite sastanak.