Cropped image of beautiful business team holding hands and praying while sitting in office

06.12.2021. Pet znakova kozavisnosti

Da li omogućavate samodestruktivna ponašanja voljene osobe? Navodimo glavne razlike između omogućavanja (eng. enabling) i podrške.

Koncept suzavisnosti i omogućavanja zvuči jednostavno i prilično jasno – raditi za voljenu osobu ono što oni i sami mogu i trebaju raditi za sebe. Međutim, može biti jako teško vidjeti razliku između podrške i omogućavanja.

Pa u čemu je razlika? Uostalom, osobe koje omogućavaju, takođe žele da pomognu svojim voljenima i suzavisnost im može izgledati kao vid zdrave podrške. Ali omogućavanje podržava da se nastavi status quo – korišćenje alkohola ili droga – dok zdravi vid podrške podstiče osobu da se pozabavi svojom zavisnošću i njenim posledicama. 

Kada se odaljimo od suzavisnosti i omogućavanja, možemo pomoći našim voljenima da uvide ozbiljnost svoje zavisnosti i usmjeriti ih ka tretmanu i nadati se i oporavku. 

Najčešća suzavisna i omogućavajuća ponašanja

Da li omogućavate samodestruktivna ponašanja svog partenra ili voljene osobe? U nastavku je navedeno pet najčešćih obrazaca na koje nailazimo u suzavisničkim vezama gdje partneri omogućavaju takva ponašanja – i nekoliko sugestija za promjenu dinamike. 

  1. Štićenje voljene osobe od posledica zavisnosti

Umjesto da dopusti osobi da se suoči s prirodnim posledicama zavisnosti, osoba u suzavisnoj vezi će pokušavati da zaštiti svoju voljenu osobu od posledica – i na taj način omogućiti da se ponašanje nastavi. 

Ovo može uključivati različite oblike, uključujući plaćanje stanarine ili dugova, laganje drugim ljudima o zloupotrebi supstanci voljene osobe, plaćanje kazni ili izvlačenje iz zatvora. 

Da biste zaustavili suzavisnost i omogućavanje, morate im dozvoliti da se suoče sa posledicama svoje zavisnosti, iako vam to može zvučati neprirodno, podlo i bezosjećajno. 

  1. Čuvanje tajni o zavisnosti vaše voljene osobe

Kada vaša voljena osoba uvidi da se njihova upotreba alkohola ili droga smatra problematičnom, može tražiti ili očekivati da to držite u tajnosti kako bi njihova zavisnost ostala neometana. Možda ćete i vi biti u iskušenju da čuvate tajnu kako bi očuvali mir. 

Ovo podrazmijeva razgovor (ili izostanak razgovora) o njihovom ponašanju dok su pod uticajem supstanci, poput dobijanja kazne za vožnju u pijanom stanju, nasilničko ponašanje i slično. 

Ali vaše ćutanje može samo produžiti njihovu zavisnost. Razgovarajte sa članovima porodice ili drugim bliskim osobama o vašim brigama i razmislite o prisustvu sastancima Anonimnih alkoholiča ili sastancima nekih drugih grupa podrške gdje svi dijele slična iskustva i gdje je sve povjerljivo. 

  1. Nesprovođenje postavljenih granica i očekivanja

Jedan od znakova suzavisnosti i omogućavanja jeste nedosljednost u provođenju postavljenih granica i očekivanja. 

Ako jasno iznesete svoja očekivanja, a vaša voljena osoba ih ne poštuje, morate slijediti svoju unaprijed određenu posledicu, bez obzira na to koliko bolno to može biti. 

Kada niste u mogućnosti ili odbijate da održavate granice, to poručuje vašoj voljenoj osobi sledeće: “Nema posledica zbog takvog ponašanja i zavisnost je ovdje dobrodošla.”

  1. Izgovori i opravdavanje ponašanja vaše voljene osobe

U suzavisnoj vezi možete omogućavati određeno ponašanje vaše voljene osobe tako što ćete opravdavati sva njihova ponašanja i izbore. 

Možete pomisliti da nedavne poteškoće opravdavaju loše ponašanje voljene osobe, pronalazeći  izgovore kao što su „novi šef ga je namučio“ ili „iza nje je težak period jer su je odbili na fakultetu” i slično.

Iako životne okolnosti zaista mogu uzrokovati veliki stres, neke stvari – poput prekomjerne upotrebe alkohola ili droga – se ne mogu objasniti stresom. Zavisnost je zavisnost, bez obzira na spoljne okolnosti.

  1. Izbjegavanje teme zavisnosti ili voljene osobe u potpunosti

Razumljivo je da će tema zavisnosti podstaći konflikte. Vaša voljena osoba može pokazivati znake poricanja, kada odbija da prizna da ima problem sa alkoholom ili drugim drogama, ili je odlučila da je „tako kako je“ i ne želi da se promijeni. 

Ovo je očigledna crvena zastavica i znak upozorenja da njihova upotreba alkohola ili droga utiče na vas dovoljno da izazove bol, dok su oni nevoljni da promijene svoju upotrebu supstanci. 

Trebali bi im jasno iznijeti svoja očekivanja u vezi sa upotrebom alkohola ili droga, izraziti nadu da će se uključiti u liječenje, a zatim slijediti svoje unaprijed određene posledice i u međuvremenu prisustvovati sastancima podrške.

Drugi znakovi suzavisnosti i omogućavanja

Postoji mnogo dodatnih znakova koji mogu ukazivati na prisustvo suzavisnosti ili omogućavanja i uključuju sledeće: 

  • Davanje novca koji je nezaslužen ili nezarađen
  • Prebacivanje krivice za ponašanje voljene osobe na druge
  • Posmatranje zavisnosti i srodnih ponašanja kao rezultat nečeg drugog
  • Pokušaj kontrolisanja stvari koje su izvan vaše kontrole
  • Briga o osobi koja je zavisna

Uz sve navedeno, postoji nekoliko nedostataka u konceptu omogućavanja.

Koncept okrivljuje osobu koja omogućava za prisustvo zavisnosti

Kada ističemo omogućavanje, može se činiti kao da krivimo voljenu osobu zbog prisustva zavisnosti. Na primjer, „Ti mu omogućavaš, tako da je to djelimično i tvoja greška.“ Međutim, niko nije kriv zbog zavisnosti i u redu je imati nesavršenu reakciju na bolest. To se zapravo i očekuje. Svi mi učimo kako treba odgovoriti na zavisnost i krenuti putem oporavka. To je ono što je važno.

Koncept omogućavanja ignoriše ulogu fizičkog i emocionalnog zlostavljanja

Osoba koja omogućava ponekad neće imati izbora jer voljena osoba ne reaguje adekvatno ukoliko se osjeća nepodržano ili napadnuto te odgovara fizičkim ili emotivnim nasiljem. Ovo je izuzetno komplikovano i iako neko može „pasivno odobravati“ zavisnost voljene osobe kroz ćutanje i slično, moramo uvijek voditi računa o sopstvenom zdravlju.

Žrtve fizičkog i emocionalnog nasilja treba da kontaktiraju nadležne institucije kada god je to potrebno i zatražiti pomoć putem grupa podrške ili individualnih sastanaka. 

Učenja Anonimnih alkoholičara (eng. Alcohol Anonymus): kako se odvojiti s ljubavlju

Anonimni alkoholičari, grupa za uzajamnu pomoć osobama koji imaju alkoholičare među prijateljima i članovima porodice, pokrenuli su ideju odvajanja sa ljubavlju – i oporavak za voljene osobe alkoholičara.

Glavni princip je da alkoholičari ne mogu naučiti iz sopstvenih grešaka sve dok su previše zaštićeni. Odvajanje s ljubavlju znači da vam je stalo do drugih toliko da im možete dopustiti da uče iz sopstvenih grešaka. Takođe podrazumijeva odgovornost za sopstveni oporavak i donošenje odluka bez skrivenih namjera ili želja da kontrolišete druge. 

Na kraju, mi smo nemoćni da kontrolišemo druge i ne možemo ih natjerati da se oporave. Većina članova porodica već su dugo pokušavali da promijene svoje voljene i to im nije uspjelo. Mi smo povezani sa drugim ljudima ali ih ne kontrolišemo. Mi u realnosti ne možemo natjerati ljude da prestanu da piju ili uzimaju droge. 

Shvaćeno na ovaj način, odvajanje s ljubavlju predstavlja zrno oporavka. Kada odbijemo da preuzimamo odgovornost za tuđu zloupotrebu alkohola ili droge, dozvoljavamo im da se suoče sa prirodnim posledicama njihovog ponašanja.

** Napomena urednika: Mnogo nam je draži govor koji prije svega stavlja naglasak na identitet osobe prije njene bolesti. Međutim, s obzirom na istoriju AA i NA i njihove osnivačke principe i jezik koji se još uvijek koristi, odlučili smo da zadržimo riječi „alkoholičar“, kako bi opisali osobe koja imaju dijagnosticiran poremećaj uzrokovan upotrebom alkohola.

Naša nada je da djelujemo u duhu zajedništva i da pristupimo ljudima jezikom koji se najčešće koriste da opišu bolesti zavisnosti. 

Zdrava podrška osnažuje osobu da se pozabavi svojom zavisnošću i svim posledicama koje zavisnost sa sobom nosi.

 

Izvor: https://www.hazeldenbettyford.org/